Projekty
Současné projekty
Databáze obětí
Holocaust.cz
Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa
Evropská infrastruktura pro výzkum holokaustu - EHRI
Databáze romských obětí holocaustu
Integrace a segregace v prostoru města
Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories
Minulé projekty
Téma Anne Franková
Life before Shoah
Tváří v tvář historii a současnosti
Nechte mě být, jaká jsem. Hledání konstruktivního dialogu v polarizované společnosti
Od dokumentů k příběhům a k sobě samým. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu
Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories
Online učebnice o holocaustu
Nucená práce
Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové
Lidé na útěku
Židovská škola v Jáchymově ulici
Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti
Identita evropských Romů ve 20. století
Projekty, na kterých jsme spolupracovali
Naši nebo cizí?
Školákem ve válečných letech
Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond.
Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.


Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.
Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.
V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.
Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.